מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

תסמונת כאב איזורי מורכב - CRPS

בתסמונת כאב איזורי מורכב , הסימפטומים מתרכזים בדרך כלל בקצה המרוחק של הגפה. ישנו כאב עם אלודיניה (רגישות למגע , גם מגע קל גורם לכאב), עקצוצים  , זרמים , בצקת ונפיחות בגפה. כמו כן ישנה הזעה מוגברת או מופחתת, שינויים בשיעור ובמבנה העור ולעיתים גם רעד, והגבלה בטווח התנועה של הגפה. ישנם שינויים בצבע הגפה - חוורון , כחלון , אודם וכן שינוי בטמפרטורה.

תסמונת כאב איזורי מורכב   – Complex regional pain syndrome  –  CRPS  , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל. התסמונת יכולה להתחיל לאחר פציעה מינורית, עם או ללא נזק עצבי . בסינדרום זה , הכאב הכרוני המתפתח הוא חסר פרופורציה ביחס למצב הצפוי לאחר הפגיעה. הכאב ב CRPS אינו מוגבל לטריטוריה של עצב ספציפי או דרמטום ספציפי אלא בדרך כלל כולל את כל הגפה. הסימפטומים מתרכזים בדרך כלל בקצה המרוחק של הגפה. ישנו כאב עם אלודיניה (רגישות למגע , גם מגע קל גורם לכאב), עקצוצים  , זרמים , בצקת ונפיחות בגפה. כמו כן ישנה הזעה מוגברת או מופחתת, שינויים בשיעור ובמבנה העור ולעיתים גם רעד, והגבלה בטווח התנועה של הגפה. ישנם שינויים בצבע הגפה – חוורון , כחלון , אודם וכן שינוי בטמפרטורה. בדרך כלל בתחילה הרגל חמה ואדומה ובהמשך עשוייה להיות חיוורת וקרה. בשלבים כרוניים יכול להיגרם לגפה נזק בלתי הפיך עם קיבוע של המפרק ודלדול שרירים בגפה. בצורה החמורה של הסינדרום יש עוות של הגפה וחוסר יכולת לסבול מגע כלשהו על העור או לחץ מקומי – לדוגמא , ב CRPS  קיצוני של הרגל המטופל לא יהיה מסוגל לנעול נעליים או לדרוך על הרגל , וזקוק להרדמה על מנת להיות מסוגל לגזוז ציפורניים.

שינוי צבע , בצקת , שינוי מבנה העור האופיניים ב CRPS

הגורם לסינדרום אינו ידוע. הועלו השערות כי שינויים דלקתיים , פעילות לא תקינה של קצות העצב ההיקפיים וכן שינויים בתפיסת הכאב במערכת העצבים המרכזית מעורבים בתהליך המוביל לסינדרום. CRPS שכיח יותר בנשים מאשר בגברים. האירוע בעקבותיו התפתח CRPS יכול להיות שבר או נקע , וכן חבלה ברקמות הרכות. לעיתים CRPS  מופיע לאחר ניתוח.

הסימפטומים של CRPS לעיתים מתפשטים עם הזמן וכוללים יותר ויותר חלקים של הגפה המעורבת ובחלק מהמקרים מופיע CRPS גם בגפה נוספת באותו מטופל.

הטיפול ב CRPS צריך להיות רב תחומי ולכלול פיזיותרפיה , ריפוי בעיסוק , טיפול פסיכולוגי.  יש חשיבות גבוהה להנעת הגפה וככל הנראה ישנו "מעגל קסמים שלילי" בו הכאב גורם להיעדר תנועה מה שמחמיר את הסימפטומים וגורם למטופל להימנע עוד יותר מתנועה וחוזר חלילה. כמניעה – ישנן עדויות מסויימות לכך שכנראה טיפול בויטמין C יכול להפחית סיכון ל CRPS לאחר שבר.

בשלב הראשון יש לנסות טיפולים נוגדי דלקת כגון איבופרופן , נפרוקסן. במידה ואין שיפור ניתן לנסות נוגדי כאב נוירופתי כגון אלטרול , נורטילין , גבפנטין. יש מקום במקרים מסויימים לנסות גם משחות מקומיות של לידוקאין, או משחת קפסאיצין.

במטופל אשר לא מגיב לאמצעים שמרניים ניתן לנסות לבצע הזרקות על מנת לחסום את מוקדי העצבים האוטונומיים הרלוונטיים. השתלת אלקטרודה לגירוי חוט שדרה במטופלים עם CRPS חמור שלא הגיב לטיפולים קודמים היא טיפול מאד יעיל. יש לשקול אפשרות זאת בשלב יחסית מוקדם של המחלה (היעילות של גירוי חוט השדרה יורדת בחלוף שנה-שנתיים מתחילת המחלה).

יש לציין כי מטרתם של כל האמצעים לשיכוך כאב היא לאפשר הנעה ותפקוד של הגפה  , מפני שרק בדרך זו יוכל להיות שיפור משמעותי במצב.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.