מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

פריצת דיסק וכאב גב תחתון דיסקוגני

ישנן הערכות שמייחסות כ 45% מכאבי הגב לבעיות נווניות בדיסקים. כאב גב תחתון דיסקוגני מוגדר ככאב הנובע מהדיסק הבין חולייתי עצמו. פריצת דיסק , הוא מצב בו מעטפת הדיסק נקרעת ותוכן הדיסק נקרע ונדחק אל תוך תעלת השדרה ולוחץ על האלמנטים העצביים.

בין כל שתי חוליות , בחלקן הקדמי, נמצא דיסק בין חולייתי. הדיסק מתפקד כבולם זעזועים בעמוד השדרה . לדיסק יש שני חלקים עיקריים :  מעטפת חיצונית , פיברוטית , קשיחה – ה annulus fibrousus  , וליבה פנימית דמויית ג'ל – ה nucleus pulposus.

לחץ להגדלה

הדיסקים הבין חולייתיים הם איבר העובר נוון הדרגתי כחלק נורמלי מתהליך ההתבגרות וההזדקנות במהלך החיים. ככל שגיל המטופל מבוגר יותר , כך יש יותר סיכוי שנמצא בהדמיה (CT , MRI ) עדות לשינויים נווניים בדיסק כגון – "התייבשות" הדיסק , הנמכת גובהו , קרעים במעטפת הדיסק ובלטי דיסק. במקרים רבים אלו ממצאים אקראיים לגמרי ואינם גורמים לכאב. לעומת זאת ישנן הערכות שמייחסות כ 45% מכאבי הגב לבעיות נווניות בדיסקים. כאב גב תחתון דיסקוגני מוגדר ככאב הנובע מהדיסק הבין חולייתי עצמו ולא כתוצאה מלחץ של הדיסק על שרשי העצב. כאשר יש פריצת דיסק , בה מעטפת הדיסק נקרעת ותוכן הדיסק נקרע ונדחק אל תוך תעלת השדרה ולוחץ על האלמנטים העצביים האבחנה כי מקור הכאב בדיסק הפרוץ הלוחץ על שרשי העצב, היא פשוטה וברורה. טיפול בהזרקה לחלל האפידורלי יכול להועיל במיוחד במצב בו ישנה פריצת דיסק. 

לחץ להגדלה

 אולם , הרבה יותר קשה לאבחן מצב בו הדיסק עצמו הינו הגורם לכאב (ללא פריצת דיסק או לחץ על עצבים) . בנוסף לכך , למרות שקיימות אפשרויות טיפוליות פולשניות לכאב דיסקוגני , הנושא שנוי במחלוקת עקב קושי לאבחן את הכאב , ויעילות לא גבוהה של הטיפולים כגון "שאיבת דיסק"  , דיסקוגרפיה וניתוחים במקרים רבים.

כאב דיסקוגני הוא בדרך כלל כאב עמום , בגב עצמו , המחמיר בכיפוף , ברכינה קדימה ובנשיאת משקל ומוקל בשכיבה. הכאב יכול לעיתים להקרין לאיזורים שונים באופן עמום – לדוגמא לחלק האחורי של הירך.  זאת בניגוד לכאב שרשי – עצבי הנובע מלחץ על שרש העצב בעמוד השדרה , אשר הינו בדרך כלל כאב חד , ואינו מורגש בגב אלא מורגש לאורך הרגל , ונחווה לעיתים קרובות כתחושה דמויית שריפה או זרם חשמלי.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאים הקשורים אילכם

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.