מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה נחשבת לגורם השכיח ביותר לכאבים מפושטים בכל הגוף והיא שכיחה במיוחד בנשים בגילאים 20 עד 55. בדרך כלל הכאב בפיברומיאלגיה מתואר על ידי המטופלת כ "כאב בכל הגוף" , כאב בכל הגוף "כמו במחלת שפעת". לצורך האבחנה הכאב צריך לערב לפחות 6 איזורי גוף שונים.

פיברומיאלגיה היא סינדרום שמתבטא בכאבים מפושטים בכל הגוף המלווים בדרך כלל בעייפות , תשישות, חוסר אנרגיה, קשיים קוגניטיביים וכן דכאון וחרדה. הגורמים לסינדרום אינם ידועים, והמנגנונים היוצרים את הכאב אינם ברורים באופן מלא. למרות שישנם בפיברומיאלגיה סימפטומים של כאב ברקמות הרכות – שרירים , גידים , רצועות – אין עדות לדלקת ברקמות אלו.

פיברומיאלגיה הוא נושא שעורר מחלוקת גדולה בקרב הקהילה הרפואית לאורך השנים. מכיוון שאין עדות אובייקטיבית לדלקת בבדיקות דם ואין ממצאים פתולוגיים באמצעי הדמיה , והאבחנה מבוססת אך ורק על תלונותיו של המטופל  – הועלו ספקות , האם אכן מדובר במחלה גופנית או שמדובר במחלה נפשית. אולם, מחקר נרחב שבוצע בעשורים האחרונים העלה כי פיברומיאלגיה היא מחלה בה ישנה פגיעה בעיבוד תחושת הכאב במערכת העצבים המרכזית. לדוגמא הפעלת לחץ קל על איזור בגוף שבמצב נורמלי הגוף אמור לפרש כתחושת מגע בלבד , נחווה בפיברומיאלגיה ככאב . יש עדויות מחקריות לכך שב functional MRI גירויים תחושתיים שלא אמורים להכאיב, מפעילים במוח של חולה פיברומיאלגיה את אותם איזורים שפועלים כאשר חווים גירויים מכאיבים.

פיברומיאלגיה נחשבת לגורם השכיח ביותר לכאבים מפושטים בכל הגוף והיא שכיחה במיוחד בנשים בגילאים 20 עד 55. בדרך כלל הכאב בפיברומיאלגיה מתואר על ידי המטופלת כ "כאב בכל הגוף" , כאב בכל הגוף "כמו במחלת שפעת". לצורך האבחנה הכאב צריך לערב לפחות 6 איזורי גוף שונים :

איזורי הכאב השונים בגוף המשמשים כקריטריונים לאבחנת פיברומיאלגיה - לדוגמא - מטופלת הסובלת מכאב ביד ימין , רגל שמאל  , רגל ימין, לסת ימין , בטן וישבן ימין -  עומדת בקריטריון זה.

הסינדרום מתאפיין בעייפות , תשישות , חוסר אנרגיה וקושי רב לעשות כל פעילות . מאפיין בולט הוא החמרה של הכאב לאחר פעילות גופנית. השינה מתוארת כלא מרעננת , קלה , ולא רציפה – ומלווה ביקיצות מרובות במהלך הלילה. ברוב המקרים ישנן תלונות על קשיים קוגניטיביים – תחושת ערפול מתמדת , קשיי ריכוז וזיכרון. חרדה ומצב רוח דכאוני שכיחים בפיברומיאלגיה. כאבי ראש קיימים בלמעלה מ 50% מהמקרים. תלונות תחושתיות כגון עקצוץ , נימול ורדימות באיזורי גוף שונים שכיחות. סינדרומים שכיחים נלווים לפיברומיאלגיה כוללים את : תסמונת המעי הרגיז, כאבי אגן כרוניים, תכיפות ודחיפות במתן שתן (interstitial cystitis), ותסמונות כאב במפרקי/שרירי הלסת.

אבחנת פיברומיאלגיה נעשית בדרך כלל על ידי ראומטולוגים ורופאי כאב. חשיבות הבדיקה על ידי ראומטולוג היא בשלילת מחלה דלקתית של מערכת החיסון אשר עלולה לגרום לכאבים מפושטים בכל הגוף. המצב לעיתים מורכב מכיוון שלמטופל יש לעיתים גם דלקת פרקים וגם אבחנה של פיברומיאלגיה בנוסף אליה. יש לשלול גם בעיות רפואיות נוספות שיכולות לגרום לסימפטומים דומים כגון תת פעילות של בלוטת התריס. מצד שני על הרופא המטפל לזכור כי גם לחולה בפיברומיאלגיה יכולות להיות בעיות רפואיות אחרות במקביל – ולא לשייך אוטומטית כל סימפטום עליו מתלונן המטופל לפיברומיאלגיה.

מבחינה טיפולית ישנה חשיבות גדולה בפיברומיאלגיה בהסבר למטופל על מצבו. מצד אחד ניתן להרגיע חששות שישנה מחלה מסכנת חיים שלא אובחנה  , ומצד שני להבהיר למטופל שזה "לא הכל בראש" אלא שישנה מחלה שקשורה לעיבוד הכאב במערכת העצבים המרכזית.

הטיפול אשר הוכח כיעיל ביותר לשיפור מצבו של המטופל בפיברומיאלגיה הוא פעילות גופנית. בעבר ניתנה עדיפות לפעילות אירובית אך כיום ההנחיה היא, שכל פעילות גופנית יכולה להועיל אם המטופל מתמיד בה. הקושי טמון בכך שבמיוחד בתחילת הדרך וכן באופן מיידי לאחר פעילות יכולה להיות החמרה בכאב, ויש צורך במוטיבציה גבוהה של המטופל להתמיד בפעילות. מקלחות חמות נותנות בדרך כלל הקלה זמנית על הכאב ויכולות לשמש לעיתים כטיפול SOS לכאב. טיפול פסיכולוגי ממוקד כאב בשיטה הקוגניטיבית – התנהגותית יכול להועיל להתמודד עם הכאב ולשפר את התפקוד היום יומי. ישנן עדויות לכך שתרגול קבוע של טכניקות תנועה כגון טאי-צ'י, צ'י קונג , יכול לסייע בפיברומיאלגיה.  

 הטיפול התרופתי שיכול להועיל , דומה לטיפול המשמש כנגד כאב עצבי. בפיברומיאלגיה רצוי שלא ליצור תלות במשככי כאבים שהמטופל ייטול כ SOS , במיוחד לא בתרופות אופיואידיות שנחשבות לא יעילות בפיברומיאלגיה. לעומת זאת , תרופות נוגדות כאב עצבי יכולות להועיל כנגד הסימפטומים של פיברומיאלגיה מפני שהן משפיעות על מערכת העצבים המרכזית ומעלות את סף הכאב הנמוך שישנו במחלה ומפני שיש להן אפקטים רצויים נוספים. לדוגמא – טיפול בליריקה , גבפנטין יכול להעלות את סף הכאב , להפחית את הרגישות באיזורי הגוף השונים וכן לסייע בכך שישפר את איכות השינה. טיפול בנוגדי דיכאון כגון סימבלטה , יכול להועיל גם הוא להעלאת סף הכאב והפחתת הרגישות וכן לטפל בדכאון נלווה אם ישנו. בחלק מהמקרים דרוש שילוב של יותר מתרופה אחת כדי להשיג את ההשפעה הרצויה. בכל טיפול תרופתי יש להתחיל במינון נמוך ולבצע עליה הדרגתית במינון במידת הצורך .

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.