מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

סימבלטה

סימבלטה - דולוקסטין  , היא תרופה נוגדת דיכאון ממשפחת ה SNRI - serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor אשר משמשת כטיפול נוגד כאב נוירופתי וכטיפול להקלה על סימפטומים של פיברומיאלגיה. יש לציין כי במינונים הגבוהים של התרופה - ישנה יעילות כנגד כאבי מערכת שלד- שריר , בנוסף ליעילותה כנגד כאב עצבי. מנגנון הפעולה של סימבלטה הוא עיכוב של ספיגה מחדש של מוליכים עצביים חשובים - סרוטונין ונוראפינפרין בקצות העצב. המחקר הראה כי לתרופה ישנה פעולה נוגדת כאב ללא קשר להשפעתה כנגד דיכאון וחרדה.

סימבלטה – דולוקסטין  , היא תרופה נוגדת דיכאון ממשפחת ה SNRI – serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor אשר משמשת כטיפול נוגד כאב נוירופתי וכטיפול להקלה על סימפטומים של פיברומיאלגיה. יש לציין כי במינונים הגבוהים של התרופה – ישנה יעילות כנגד כאבי מערכת עצב – שריר , בנוסף ליעילותה כנגד כאב עצבי.

מנגנון הפעולה של סימבלטה הוא עיכוב של ספיגה מחדש של מוליכים עצביים חשובים – סרוטונין ונוראפינפרין בקצות העצב. המחקר הראה כי לתרופה ישנה פעולה נוגדת כאב ללא קשר להשפעתה כנגד דיכאון וחרדה. לא ברור לגמרי כיצד התרופה מביאה להפחתת כאב, אך ההשערה המקובלת היא שפעולתה היא דרך הגברת פעילות מסלולי דיכוי כאב "יורדים". אלו מסלולים עצביים שמתחילים בגזע המוח ומסתיימים בחוט השדרה. כאשר מסלולים אלו פועלים ישנו דיכוי של העברת אותות הכאב מהגוף אל המוח וכך המטופל חווה פחות כאב ורגישות למגע המאפיינת כאב עצבי. ישנם מומחים הטוענים כי ההשפעה העיקרית של התרופה כנגד כאב עצבי אינה דרך המסלולים הנ"ל, אלא על ידי חסימת תעלות יונים במעטפת תאי העצב.

בעוד שמנגנון הפעולה נגד כאב עצבי של הסימבלטה דומה לתרופות הטריציקליות כגון אלטרול ונורטלין , לסימבלטה יש יתרון בולט על תרופות אלו מבחינת פרופיל תופעות הלוואי. סימבלטה היא תרופה עם מעט תופעות לוואי בדרך כלל, כאשר תופעת הלוואי השכיחה בה נתקלים לעיתים היא בחילה  – שאפשר להקל עליה אם נוטלים את התרופה על קיבה מלאה. יתרון בולט של הסימבלטה הוא שבניגוד לשאר התרופות נוגדות כאב עצבי – ליריקה , גבפנטין , אלטרול ונורטלין – הסימבלטה בדרך כלל אינה מרדימה. בחלק קטן מאד מהמטופלים , למרות שהדבר אינו אופייני , תיתכן עייפות וסחרחורת עם סימבלטה .

יש להתחיל את התרופה במינון נמוך של 30 מ"ג כל בוקר. לעלות בהדרגה במינון כל שבועיים ב 30 מ"ג נוספים עד למינון של 120 מ"ג ליממה מחולק ל 60 מ"ג פעמיים ביום , בוקר וערב. במטופלים עם אי ספיקת כליות יש לתת מינון מופחת של התרופה.

הוראות לעלייה הדרגתית במינון סימבלטה :

 להתחיל כ 30 מ"ג ליום , לאחר כשבועיים אם אין תופעות לוואי ניתן לעלות ל 60 מ"ג פעם ביום. בהמשך, אם הכאבים לא חלפו עדיין ואין תופעות לוואי – לנסות עליה הדרגתית נוספת – לשבועיים 60 מ"ג בבוקר ו 30 מ"ג בערב ולאחר מכן 120 ביום מחולק ל 60 מ"ג פעמיים ביום. (גם ירידה במינון והפסקת התרופה צריכה להיות הדרגתית  – כל שבוע להפחית 30 מ"ג עד להפסקה. )

 

 

בוקר

ערב

שבועיים

30 מ"ג

שבועיים

60 מ"ג

שבועיים עד חודש ימים

60 מ"ג

30 מ"ג

עד לביקורת – טיפול קבוע

60 מ"ג

60 מ"ג

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.