מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

ליריקה וגבפנטין

ליריקה (פרגבלין) וגבפנטין (נוירנטין) הן תרופות המשמשות כטיפול כנגד כאב עצבי.מלבד פעילותם לשיכוך כאב עצבי , ליריקה וגבפנטין הן תרופות היכולות לסייע ולשפר את איכות השינה. לליריקה במיוחד, ישנו גם אפקט נוגד חרדה. גבפנטין מתאפיין באפקט נוגד ספסטיות - כלומר , הוא מרפה נוקשות שרירים כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים.

ליריקה (פרגבלין) וגבפנטין (נוירנטין) הן תרופות המשמשות כטיפול כנגד כאב עצבי. מנגנון הפעילות שלהן הוא חסימת תעלות סידן. תעלות סידן אלו נמצאות בקצוות תאי העצב והפעלתן מעודדת שחרור של מוליכים עצביים , ובכך מאפשרת את העברת האות בתא העצב. במצבים של כאב עצבי כרוני, קיימת פעילות יתר בתאי העצב.  ליריקה וגבפנטין מעכבות את פעולתן של תעלות אלו ובכך מפחיתות כאב עצבי.

תעלת יונים בממברנת התא.

מלבד פעילותם לשיכוך כאב עצבי , ליריקה וגבפנטין הן תרופות היכולות לסייע ולשפר את איכות השינה. לליריקה במיוחד, ישנו גם אפקט נוגד חרדה. גבפנטין מתאפיין באפקט נוגד ספסטיות – כלומר , הוא מרפה נוקשות שרירים כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים.

יתרונן של גבפנטין וליריקה ביחס לתרופות אחרות נוגדות כאב עצבי , כמו : טריציקליים – אלטרול , נורטילין ואנטיאפילפטיים אחרים כגון קרבמזפין , הוא בכך שהן תרופות עם יחסית מעט תופעות לוואי. כמו כן לתרופות אלו יש מעט תגובות בין תרופתיות , ביחס לתרופות אחרות (כלומר , הן לא "מתנגשות" עם תרופות אחרות בדרך כלל).

גבפנטין וליריקה מופרשות מהגוף דרך הכליות ולכן מטופלים עם אי ספיקת כליות זקוקים למינון נמוך יותר ,על מנת שלא תצטבר אצלם רמה גבוהה מדי בדם של התרופה.

תופעות הלוואי השכיחות שעלולות להיגרם על ידי ליריקה וגבפנטין הן סחרחורות וישנוניות. בחלק גדול מהמקרים מדובר על תופעות לוואי קלות, החולפות תוך שבוע שבועיים, בהם הגוף מתרגל ומפתח סבילות לתרופה. מסיבה זו מומלץ על התחלת התרופה במינון נמוך ועליה הדרגתית זהירה במינון.

ליריקה יש ליטול פעמיים ביום. תכנית לדוגמא , אופיינית , לעליה במינון ליריקה – פרגבלין :

 

בוקר

ערב

3-4 ימים עד שבוע

75 מ"ג

3-4 ימים עד שבוע

75 מ"ג

 75 מ"ג

3-4 ימים עד שבוע

75 מ"ג

150 מ"ג

קבוע עד לביקורת

150 מ"ג

150 מ"ג

 

במידת הצורך ניתן לעלות למינונים גבוהים יותר ,  225X2 ו 300X2 (המינון המקסימלי של ליריקה – 600 מ"ג ליממה).

 

גבפנטין יש ליטול 3 פעמים ביום. תכנית לדוגמא , אופיינית , לעליה במינון גבפנטין :

 

 

בוקר

צהריים

ערב

יומיים שלשה

300 מ"ג

3-4 ימים עד שבוע

300 מ"ג

300 מ"ג

3-4 ימים עד שבוע

300 מ"ג

300 מ"ג

300 מ"ג

3-4 ימים עד שבוע

300 מ"ג

300 מ"ג

600 מ"ג

3-4 ימים עד שבוע

600 מ"ג

300 מ"ג

600 מ"ג

קבוע עד לביקורת

600 מ"ג

600 מ"ג

600 מ"ג

 

במידת הצורך ניתן לעלות למינונים גבוהים יותר. המינונים השכיחים המקובלים הם עד 1800-2400  מ"ג ליממה. המינון המקסימלי הינו 3600 מ"ג ליממה.

 

במתן ליריקה וגבפנטין ניתן לעשות ניסיון להתאים את התרופה לסימפטומים ולצרכים של המטופל . לדוגמא – מטופל הסובל מכאב עצבי , במיוחד בלילה , המלווה בקשיי שינה – יכול ליטול את התרופה בצורה "אסימטרית", עם מנת הלילה גבוהה יותר (לדוגמא – ליריקה 75 בבוקר ו 225 בערב,  או לדוגמא – גבפנטין בבוקר 600 מ"ג , צהריים 600 מ"ג, ובערב 900 מ"ג).

מטופלים רבים זקוקים דווקא למינון הגבוה של התרופה על מנת להשיג את האפקט הרצוי לשיכוך כאב. לכן , יש להמשיך ולעלות בהדרגה במינון אם הכאב נמשך. במידה ויש תופעות לוואי קלות , כדאי להמתין מפני שבמקרים רבים תוך שבוע – שבועיים יש התרגלות וסבילות לתופעות הלוואי והן הולכות ופוחתות. אם אינן פוחתות  , או במקרה בו ישנן תופעות לוואי קשות , יש להפסיק את התרופה בהדרגה. הפסקה פתאומית של התרופה אצל מטופל שנוטל את התרופה באופן קבוע במינון גבוה עלולה לגרום לתופעות לוואי ולכן יש להפיק את התרופה בהדרגה , בהתאם להוראות הרופא.

 

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי רפואת כאב

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.