מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב גב תחתון ממקור פצטאלי

המפרקים הפצטאלים עשויים להיות הגורם לכאבי גב תחתון בדרך כלל כתוצאה מנוון כרוני של המפרק , אך לעיתים מדובר על כאב כתוצאה מתנועה חדה של עמוד השדרה כגון צליפת שוט בתאונת דרכים. שכיחות כאבי הגב התחתון ממקור פצטאלי באוכלוסיה נעה לפי הערכות שונות סביב 10-15% .

בין כל שתי חוליות ישנן שלש נקודות חיבור.  בחלקן הקדמי, נמצא דיסק בין חולייתי. בחלקן האחורי – החוליות מחוברות אחת לשניה באמצעות מפרקים קטנים  המכונים – פאצטים , או מפרקים פצטאליים.

למפרקים הפצטאליים ישנה חשיבות בייצוב עמוד השדרה ותפקידם העיקרי הוא לאפשר תנועה של עמוד השדרה לכוונים שונים. בכל גובה של עמוד השדרה יש כוון שונה בו מתאפשרת תנועה – כיפוף ויישור סיבוב לימין ושמאל והטיה הצידה לימין ושמאל.  

התחושה במפרקים הפצטאליים מועברת באמצעות סעיפי עצב הנקראים medial branches.

מפרקים אלו עשויים להיות הגורם לכאבי גב תחתון בדרכים שונות. בדרך כלל מדובר על נוון כרוני של המפרק הגורם לכאב, אך לעיתים מדובר על כאב כתוצאה מתנועה חדה של עמוד השדרה כגון צליפת שוט בתאונת דרכים. שכיחות כאבי הגב התחתון ממקור פצטאלי נעה לפי הערכות שונות סביב 10-15% מהאוכלוסיה.

לכאבים הפצטאליים ישנם מאפיינים המסייעים באבחנה וזיהוי של התופעה. אלו כאבים שלעיתים קרובות מחמירים לאחר חוסר תנועה , לדוגמא , בקימה מהמיטה בבוקר , או בקימה לאחר ישיבה ממושכת על כסא , כורסה , או בנהיגה. הכאב ממוקד בגב התחתון  , באיזור ממש מעל הישבן אך לעיתים קרובות יש הקרנה של הכאב גם לאיזורים שונים כגון ישבן , ירך אחורית , מותניים ואף למפשעה או לקדמת הירך. כאבים אלו מחמירים בדרך כלל עם יישור – אקסטנציה של עמוד השדרה (כיפוף לאחור).

לעיתים ניתן לראות בצילומי רנטגן , בדיקות CT  ו MRI  של עמוד השדרה סימני נוון של המפרקים הפצטאליים. אולם , אין מתאם בין הימצאות שינויים נווניים אלו במפרקים לבין כאבים פצטאליים . כלומר יש לעיתים שינויים נווניים קשים במפרקים הפצטאליים ללא כאב ויש לעיתים מפרקים פצטאליים בעלי מראה נורמלי או כמעט נורמלי בהדמיה אשר גורמים לכאב חזק.

ניתן להקל על כאבים אלו באמצעות הזרקה תחת שיקוף רנטגן , של סטירואידים וחומרי הרדמה מקומית למפרק הפצטאלי או ל medial branches המעצבבים אותו. הזרקה זו הינה אבחנתית וטיפולית כאחד. באם לאחר הזרקה זו הכאב נעלם או מוקל משמעותית , אפילו באופן זמני – הוכחנו שכאב הגב ממנו סבל המטופל נגרם על ידי המפרק הפצטאלי. לעיתים סדרת הזרקות למפרקים הפצטאליים או חסם עצבי ל medial branches מביאים להקלה ארוכת טווח בכאב , אך לעיתים גם לאחר שתיים או שלש הזרקות חוזרות הכאב מוקל רק זמנית , לשעות , ימים או שבועות ספורים. במקרה זה קיימת אפשרות לטיפול בגלי רדיו , בו צורבים את ה medial branches וכך משיגים שיכוך כאב לטווח ארוך. 

 

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.