מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב עצבי - נוירופתי

מטופל הסובל מכאב עצבי בדרך כלל ירגיש כאב בעל אופי שורף, מעקצץ , דמוי זרם חשמל, או חד ודוקר. לעיתים קרובות בשל השוני של כאב זה מכאבים אחרים מוכרים יותר, המטופל מתקשה למצוא מילים על מנת לתאר את אופי הכאב . עוצמת הכאב העצבי לעיתים קרובות חזקה , והוא מלווה בסבל משמעותי מאד. כאב עצבי יכול להיות התקפי - ולהופיע רק לסירוגין בהתקפי כאב, אך בחלק מהמקרים הכאב העצבי נמשך באופן רציף ללא הפסקה. החמרה של הכאב העצבי בשעות הלילה היא אופיינית מאד.

כאב עצבי  – נוירופתי , הוא כאב הנובע מפגיעה בעצב. הכאב נובע בדרך כלל מפגיעה בעצבים היקפיים כגון שרשי עצב בעמוד השדרה (כמו במקרה של פריצת דיסק עם לחץ על שרש עצב , או הרפס זוסטר) , עצבים בגפיים (כמו בנוירופתיה פריפרית) , בפנים (נורלגיה טריג'מינלית). לעיתים כאב עצבי יכול לנבוע מפגיעה במערכת העצבים המרכזית – המוח וחוט השדרה. לפי הערכות שמרניות – שכיחות הכאב הנוירופתי נעה בטווח של 1% עד 5% מהאוכלוסיה . כאב נוירופתי חמור ועמיד לטיפולים קיים בערך ב 1.5% מהאוכלוסיה.

תאי עצב - נוירונים - והקשרים ביניהם

כאב עצבי מתאפיין בשתי תופעות עיקריות : רגישות מוגברת של תאי עצב לגירויים ווהיווצרות אותות לא תקינים בתאי העצב. במצב של פגיעה עצבית תאי העצב רגישים מאד לגירויים . במטופלים הסובלים מכאב עצבי – גירוי מכאיב גורם לכאב יותר חמור מהצפוי. במצב של כאב עצבי, אפילו גירויים קלים אשר בדרך כלל אינם אמורים לגרום לכאב, כגון מגע על העור או לחץ קל על האיזור הפגוע – עשויים לגרום לכאב חזק מאד. בחלק מהמקרים נוצרים אותות ספונטאניים של כאב בתאי העצב ללא כל גירוי מקדים או עם גירוי לא ישיר של העצב. אותות אלו לעיתים נוצרים בקצה העצב הפגוע ולעיתים במוקדים כגון תאי העצב שבשרש העצב ביציאה מתעלת השדרה. לעיתים ישנה תופעה של "קצר חשמלי" – בה אות עצבי שעובר דרך עצב תקין הסמוך לעצב הפגוע , מפעיל בטעות גירוי כאב בעצב הפגוע.

בתהליך הכאב הכרוני העצבי ישנה כאמור מעורבות של העצב הפגוע אולם ישנה גם מעורבות של מרכזים עצביים במערכת העצבים המרכזית, שתפקידם למתן ולהפחית כאב ואינם פועלים כהלכה – וכך, עוצמת הכאב מתגברת.

מטופל הסובל מכאב עצבי בדרך כלל ירגיש כאב בעל אופי שורף, מעקצץ , דמוי זרם חשמל, או חד ודוקר. לעיתים קרובות בשל השוני של כאב זה מכאבים אחרים מוכרים יותר, המטופל מתקשה למצוא מילים על מנת לתאר את אופי הכאב . עוצמת הכאב העצבי לעיתים קרובות חזקה , והוא מלווה בסבל משמעותי מאד. כאב עצבי יכול להיות התקפי – ולהופיע רק לסירוגין בהתקפי כאב אשר ביניהם המטופל לא חש בכאב . בחלק מהמקרים הכאב העצבי נמשך באופן רציף ללא הפסקה. החמרה של הכאב העצבי בלילות היא אופיינית מאד ולעיתים קרובות כאב עצבי מלווה בחוסר שינה. מלבד זאת  , במיוחד כאשר מדובר על כאב כרוני  , ממושך ועז, עלולים להתלוות לכאב גם עצבנות , חרדה ודכאון .

אבחנת כאב עצבי ברוב המקרים היא אבחנה קלינית המסתמכת על היסטוריה רפואית לפי התשאול של הרופא יחד עם הבדיקה הגופנית. לעיתים ניתן להיעזר בבדיקות כגון EMG  -אלקטרופיזיולוגיה של העצב, או CT ו MRI  של הגולגולת, עמוד השדרה או של העצבים הפריפריים .

כאב עצבי לעיתים קשה לאיזון והטיפול בו עשוי להיות מאתגר. במידה וישנה אפשרות לכך ישנה עדיפות לנסות לטפל בגורם לכאב ועל ידי כך לפתור את הבעיה (לדוגמא – ניתוח להסרת הדיסק הלוחץ על שרש עצב או תיקון חסרים בויטמינים, איזון רמת סוכר בדם במקרים של פגיעה עצבית היקפית בהקשר לגורמים אלו ).  ברוב המקרים אין אפשרות להסיר את הגורם לכאב ולכן השאיפה הינה לאזן את הכאב. ישנן אפשרויות לאיזון תרופתי של הכאב על ידי תרופות נוגדות כאב עצבי כגון ליריקה , סימבלטה , טריציקליים, וכן על ידי קנאביס רפואי. ישנן לעיתים אפשרויות לטיפול פולשני לאיזון הכאב על ידי הזרקה של סטירואידים לעצב או צריבה שלו באמצעים כגון גלי רדיו. במקרים קיצוניים עמידים לטיפול ישנה אפשרות לטיפול נוירומודולטורי על ידי השתלת אלקטרודות לגירוי העצב או חוט השדרה על מנת לשכך את הכאב.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.