מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב סקרואיליאקלי

כאב ממקור המפרק הסקרואיליאקלי קיים ב 16-30% מהמטופלים עם כאב גב תחתון. הכאב במפרק זה נובע מגורמים תוך מפרקיים כגון דלקות ושינויים נווניים של המפרק או גורמים חוץ מפרקיים כגון שברים, דלקות בגידים וגורמים שריריים. בין גורמי הסיכון להופעת כאב זה : חבלה , הליכה בתבנית לא תקינה , אסימטריה באורך הרגליים , מאמץ גופני קשה , הריון. הכאב מהמפרק הסקרואיליאקלי מורגש בעיקר באיזור הישבן. יכולה להיות הקרנת כאב לאיזורים נוספים כמו הגב התחתון , המפשעה , ולאורך הרגל.

המפרק הסקרואיליאקלי  – sacroiliac joint , הוא המפרק המחבר את הסקרום – עצם העצה , לאגן .המפרק ממוקם בחלק האחורי של האגן. 

כאב ממקור המפרק הסקרואיליאקלי קיים ב 16-30% מהמטופלים עם כאב גב תחתון. הכאב במפרק זה נובע מגורמים תוך מפרקיים כגון דלקות ושינויים נווניים של המפרק או גורמים חוץ מפרקיים כגון שברים, דלקות בגידים וגורמים שריריים. בין גורמי הסיכון להופעת כאב זה : חבלה , הליכה בתבנית לא תקינה , אסימטריה באורך הרגליים  , מאמץ גופני קשה , הריון. כאב המפרק הסקרואיליאקלי מופיע לעיתים לאחר ניתוח איחוי חוליות עמוד השדרה המותני.

הכאב מהמפרק הסקרואיליאקלי מורגש בעיקר באיזור הישבן. יכולה להיות הקרנת כאב לאיזורים נוספים כמו הגב התחתון , המפשעה , ולאורך הרגל. בבדיקה גופנית הרופא יכול להתרשם מרגישות בהפעלת לחץ על המפרק בשיטות בדיקה שונות.

בדיקות הדמיה כגון CT , מיפוי עצמות או MRI  יכולות להדגים שינויים נווניים במפרק ואף לעיתים סימני דלקת במפרק . כמו בבעיות אורתופדיות אחרות – אין מתאם בין הימצאות שינויים ניווניים בהדמיה במפרק לבין השאלה האם אכן המפרק הינו הגורם לכאב של המטופל. ניתן לאבחן באופן ברור וחד משמעי כי מקור הכאב הינו במפרק על ידי הזרקה של חומרי הרדמה מקומית לתוך המפרק , אשר מתבצעת בהכוונת שיקוף רנטגן.

בטיפול שמרני בכאבים ממקור של המפרק הסקרואיליאקלי ראשית יש לנסות לברר האם ישנו גורם כגון הליכה בתבנית לא תקינה , יציבה לא נכונה – אשר ניתן לתקן עם פיזיותרפיה ובכך להקל על הכאב ולשפר את התפקוד. במקרה שמדובר בדלקת פרקים שגורמת לכאב במפרק זה, ניתן על ידי ראומטולוג – טיפול אימונומודולטורי המשנה את דרך הפעולה של מערכת החיסון ומפחית את הדלקת ואת הכאב.

כאשר למטופל כאב כרוני , חזק , ממקור של המפרק הסקרואיליאקלי ניתן לנסות להקל על הכאב באמצעות הזרקות של סטירואידים וחומרי הרדמה מקומית למפרק תחת שיקוף רנטגן. יעילות ההזרקה משתנה וקשה לקבוע מראש לאלו חולים הטיפול יועיל ולאלו חולים לא. בחלק מהמטופלים אין שיפור כלל. בחלק מהמטופלים ישנו שיפור זמני בלבד. בחלק מהמטופלים אפילו לאחר הזרקה אחת בלבד – ישנו שיפור משמעותי לטווח ארוך. בחלק אחר של המטופלים יש שיפור זמני , חלקי לאחר הזרקה אחת ושיפור גדול יותר ואף שיפור לטווח ארוך עם סדרה של הזרקות. באם הזרקות למפרק הועילו באופן זמני בלבד , ניתן לנסות לטפל באמצעות גלי רדיו בעצבים האחראים לתחושה במפרק וכך להשיג הקלה ארוכת טווח על הכאב. בטיפול בגלי רדיו מוכנסות מחטים לאגן/ישבן בסמיכות לאיזור בו עוברים העצבים האחראים על התחושה במפרק. אל תוך כל מחט מוחדרת אלקטרודה ועל ידי הפעלת שדה חשמלי בתוך האלקטרודה , מתבצע חימום מקומי ו"צריבה" של עצבים אלו.  

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.