מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב מנוירופתיה סכרתית

מטופל הסובל מכאב עצבי בדרך כלל ירגיש כאב בעל אופי שורף, מעקצץ , דמוי זרם חשמל, או חד ודוקר. לעיתים קרובות בשל השוני של כאב זה מכאבים אחרים מוכרים יותר, המטופל מתקשה למצוא מילים על מנת לתאר את אופי הכאב . עוצמת הכאב העצבי לעיתים קרובות חזקה , והוא מלווה בסבל משמעותי מאד. כאב עצבי יכול להיות התקפי - ולהופיע רק לסירוגין בהתקפי כאב, אך בחלק מהמקרים הכאב העצבי נמשך באופן רציף ללא הפסקה. החמרה של הכאב העצבי בשעות הלילה היא אופיינית מאד.

בעולם המערבי , נוירופתיה סכרתית היא אחת הצורות השכיחות של פגיעה עצבית היקפית – נוירופתיה פריפרית . הפגיעה בעצבים ההיקפיים בסכרת נגרמת בחלקה על ידי נזק ישיר שהרמות הגבוהות של הגלוקוז גורמות לתאי העצב. כמו כן , ישנה פגיעה על ידי התהליכים המטבוליים במחלת הסכרת בכלי הדם המיקרוסקופיים המזינים את שלוחות העצבים ההיקפיים. לכן , ישנה חשיבות לאיזון רמת הגלוקוז בדם בחולי סכרת – גם במניעת נוירופתיה סכרתית וגם בטיפול בה ומניעת החמרה נוספת. ברוב המטופלים הסובלים מנוירופתיה סכרתית  – הפגיעה היא "תלויית מרחק" – ב"קצוות"ב 4 הגפיים באופן סימטרי , בדרך כלל יותר ברגליים ופחות בידיים.

איזורים הנפגעים מנוירופתיה סכרתית : לדוגמא כפות הרגליים וכפות הרגליים בפגיעה תחושתית המכונה "כפפות וגרביים". כאן - מסומן על ידי הצבע הירוק.

בדרך כלל חולפות כמה שנים מתחילת מחלת הסכרת לבין הופעתה של הנוירופתיה הסכרתית. מכיוון שישנם חולים לא מאובחנים – לעיתים הסכרת מאובחנת רק לאחר שמתגלה הנוירופתיה הסכרתית. התסמינים האופיניים הינם שריפה ועקצוץ בכפות הרגליים , במיוחד בלילות , עם החמרה במגע מקומי בכפות הרגליים – אלודיניה . אלודיניה היא כאב אשר מופק כתוצאה מגירוי שלא אמור לגרום לכאב. המטופלים מדווחים כי לא יכולים לגרוב גרביים או לא יכולים לשאת את מגע השמיכה על כפות הרגליים בלילה. חומרת הכאב משתנה : לעיתים ההפרעה היא בעיקר של עקצוץ ללא כאב בולט ואילו לעיתים ישנם כאבים עזים מאד עם הפרעה בתפקוד היום יומי ובשינה.

ניתן להיעזר בבדיקת EMG – אלקטרומיוגרפיה על מנת לאבחן את הפגיעה העצבית ולהוכיח את קיום הנוירופתיה הסכרתית . אולם , לעיתים בדיקת ה EMG  – שבודקת את סיבי העצב העבים , תקינה אך בכל זאת, ישנו כאב הנובע מפגיעה בסיבי העצב הדקים. ,נוירופתיה מפגיעה בסיבי העצב הדקים , Small Fiber Neuropathy , היא בעיה אותה ניתן לאבחן באמצעות ביופסית עור.

הטיפול התרופתי להקלה על כאב כתוצאה מנוירופתיה סכרתית הוא בתרופות נוגדות כאב עצבי. מדובר בדרך כלל על תרופות נוגדות דיכאון כגון טריציקליים (אלטרול , נורטילין) , מעכבי ספיגה מחדש של סרוטונין ונוראפינפרין (סימבלטה), או גבפנטינואידים (גבפנטין , פרגבלין – ליריקה). תרופות לשיכוך כאב כגון אופיואידים – נחשבו בעבר לא יעילות כנגד כאב עצבי אך ישנם מחקרים שמראים שגם להן ישנה יעילות מסויימת לשיכוך כאב עצבי , לעיתים כתרופה נוספת בשילוב עם תרופה נוגדת כאב עצבי במקביל.

במידה ואיזור הכאב מוגבל לכפות הרגליים – ניתן לנסות גם טיפול מקומי – משחות עם חומרי הרדמה מקומית כגון לידוקאין , EMLA או משחת קפסאיצין.  קפסאיצין הוא חומר שנמצא בפלפל חריף , וגורם לקצות העצב ההיקפי לשחרר נוירוטרנסמיטרים בעלי תפקיד בהפקת הכאב . בתחילה , כמו שכל מי שאכל אוכל חריף יודע – תהיה תחושת שריפה מקומית. אולם לאחר שבועיים שלשה של מריחה יום יומית שלש פעמים ביום של הקפסאיצין – על האיזור הכואב , המאגרים של הנוירוטנסמיטר בקצות העצב יתרוקנו וכך תהיה פחות רגישות וכאב מקומי באיזור זה (כל עוד המטופל ממשיך למרוח יום יום את המשחה).

במטופלים עם כאב עצבי חמור כרוני , כתוצאה מנוירופתיה היקפית, בהן כשלו האפשרויות הטיפוליות הקונבנציונליות קיימות אפשרויות טיפוליות נוספות כגון טיפול בעירויים תוך ורידיים של לידוקאין ומגנזיום , טיפול בקנביס רפואי , וטיפול בהשתלת אלקטרודות לגירוי חוט השדרה.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.