טיפול בכאב ממקור נפשי

כאב הוא לרוב תחושה שיכולה להיות קשה להבנה, אך חשוב להבין את המנגנונים האמיתיים של הכאב. גורמים פסיכולוגיים יכולים להגביר באופן דרמטי את התחושה הגופנית. המוח ומערכת העצבים ממלאים תפקיד מפתח באופן שבו אנו תופסים ומבטאים את מצב הכאב, שיכול להשתנות מאדם לאדם. כאב הוא תחושה מורכבת. כדי להבין כאב, יש להבין תחילה את המערכות השונות המעורבות. המוח שולח אותות לגוף דרך מערכת העצבים על מנת לבצע פקודות. תאי עצב מעבירים פולסים מרקמות הגוף בחזרה אל המוח, אשר מפרש את האותות הללו ככאב.

כאב כרוני והקשר שלו לדכאון

הקשר בין כאב כרוני ודיכאון מתועד בספרות הרפואית. דיכאון וכאב כרוני חולקים גורמי סיכון משותפים, כגון נטייה גנטית וגורמים סביבתיים-פסיכוסוציאליים. דיכאון וכאב כרוני חולקים גם תסמינים דומים, כגון חוסר אנרגיה, הפרעות שינה ומחשבות אובדניות. הקשר בין כאב כרוני ודיכאון הוא דו-כיווני: גם כאב כרוני וגם דיכאון יכולים להיות הגורם אחד של השני.

הרבה אנשים סובלים מכאב כרוני וזה יכול להוביל לדיכאון. הוכח שהרבה תרופות נגד כאב עובדות אבל יש סיבות טובות לא להשתמש בהן יותר מדי. מחקר מדנמרק שפורסם בעיתון היוקרתי European Heart Journal מצא ששימוש במשככי הכאב מסוג NSAIDs, הזמינים ללא מרשם אבופרופין (ניורופן/אדביל) ודיקלופנק מעלים את הסיכון לדום לב ב-31% עד 50%. המחקר שנערך בקרב 29,000 אנשים שלקו בהתקפי לב ונמשך 10 שנים מעלה את השאלה האם יש להשתמש בתרופה זו בצורה מבוקרת יותר ורק לאחר התייעצות עם רופא.

משחות לטיפול בכאב קיימות בשוק וסוגים שונים מתווספים מדי שנה. לאחרונה, טיפול בכאב כרוני באמצעות שיטה זו קיבל את אישור רשויות הבריאות באירופה ובישראל. הבעיה בשימוש במשחה היא שכדי לקבל את ההקלה הרצויה בכאב יש לעבור תחילה דרך שלב של צריבה.

כאב שרירים כרוני כסימפטום של חולי פיברומיאלגיה

חוסר שינה וכאבי שרירים כרוניים עשויים להיות קשורים לנוכחות פיברומיאלגיה. פיברומיאלגיה היא הפרעה הגורמת לכאב כרוני, עייפות ותסמינים אחרים. המצב משפיע על כ-5 מיליון אנשים בארצות הברית. הגורם המדויק לפיברומיאלגיה אינו ידוע. רופאים לרוב אינם יכולים למצוא טריגר ספציפי למצב והתסמינים שלו עשויים להשתנות מאדם לאדם.

דיקור לטיפול בכאב

כאמור – מגוון גורמים עשויים לתרום לתחושת הכאב, וזה כולל תהליכים פסיכולוגיים, גורמים נוירו-ביולוגיים ורגישות למגע. דיקור סיני הוא פרקטיקה רפואית סינית שקיימת כבר למעלה מ-2,000 שנה. דיקור סיני הוא גירוי של נקודות ספציפיות בגוף המתכתבות עם איברים ומערכות שונות על מנת לשקם את בריאות הגוף והנפש כאחד. הוכח כי דיקור סיני משפיע על תגובת מערכת העצבים המרכזית לגירויים תחושתיים ורגשיים כאחד, מה שעשוי להפחית בעקיפין את הכאב. בנוסף, דיקור הוא טיפול שאחראי על התעוררותה של אנרגיית החיים בגוף (צ’י) ומזכיר לגוף שהוא יכול לרפא את עצמו.