מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב לאחר קטיעה

כאבי פאנטום מוגדרים כתחושת כאב או חוסר נעימות בחלק גוף שכבר לא קיים או שהעצבים אליו נותקו לחלוטין . כאב זה מתחיל בד"כ תוך השבועיים הראשונים (או מיד) לאחר הקטיעה . פחות שכיח  , אך אפשרי שהכאב יתחיל לאחר יותר מ 6 חודשים מהקטיעה. תחושות הכאב  , אופייניות לתחושות כאב עצבי -  כאב חד , "יורה"  , דמוי זרם חשמלי , פתאומי. לעיתים התחושות הן של כאב עמום , לוחץ , עוויתי. כאב הפאנטום עלול להימשך שנים לאחר הקטיעה. לעיתים הכאב משנה את אופיו עם הזמן ולעיתים הכאב חולף או "מתעמעם" עם הזמן .

במטופלים עם קטיעה של איבר ישנם שני סוגי כאב עיקריים – כאבי פאנטום – Phantom pain, וכאבי גדם Residual Limb Pain / Stump Pain  . בנוסף לכך ישנן גם תחושות פאנטום לא כואבות – Phantom sensations. כ 95% מהקטועים חווים לפחות אחת מקטגוריות הסימפטומים הנ"ל בשלב כלשהו לאחר הקטיעה.

כאבי פאנטום מוגדרים כתחושת כאב או חוסר נעימות בחלק גוף שכבר לא קיים או שהעצבים אליו נותקו לחלוטין . כאב זה מתחיל בד"כ תוך השבועיים הראשונים (או מיד) לאחר הקטיעה . פחות שכיח  , אך אפשרי שהכאב יתחיל לאחר יותר מ 6 חודשים מהקטיעה (תועדו מקרים בהם הכאב החל אפילו עשרות שנים לאחר הקטיעה). תחושות הכאב  , אופייניות לתחושות כאב עצבי –  כאב חד , "יורה"  , דמוי זרם חשמלי , פתאומי. לעיתים התחושות הן של כאב עמום , לוחץ , עוויתי. כאב הפאנטום עשוי להימשך שנים לאחר הקטיעה. לעיתים הכאב משנה את אופיו עם הזמן ולעיתים הכאב חולף או "מתעמעם" עם הזמן .

תחושות פאנטום לא כואבות – שכיחות מאד  , במיוחד בימים הראשונים לאחר הקטיעה. הן מופיעות ב 90% מהחולים ב 6 החודשים הראשונים לאחר הקטיעה. ישנם כמה סוגים של תחושות פאנטום :  

Kinetic – תחושה של תנועה באיבר הפאנטום (באופן ספונטאני ,לא רצוני, המטופל מרגיש שהגפה זזה, או באופן רצוני – מרגיש שהוא מניע את הגפה שכבר לא קיימת).

Kinesthetic – שינוי בגודל , צורה ומנח של איבר הפאנטום.

Exteroceptive – תחושות מגע , לחץ , ויברציה, עקצוץ , גרד – שאינן כואבות או לא נעימות.

Telescoping – במרוצת הזמן מופיע "קיצור" הדרגתי של גפת הפאנטום – לדוג' : בקטיעה מעל המרפק – החולה מרגיש בסופו של התהליך שכף יד הפאנטום מחוברת ישירות לגדם (בלי מרפק ואמה באמצע).

referred sensations  – Phantom – תחושות פאנטום מועתקות , אשר מתעוררות במגע עם איזורים אחרים בגוף – כחלק מארגון מחדש של קליפת המוח. המוח משתמש באיזור בקליפת המוח שהיה אחראי על התחושה והתנועה בגפה שנקטעה ומשייך אותו לאיזור אחר בגוף שעדיין קיים. כך לדוגמא  , מטופל לאחר קטיעת יד יכול להרגיש תחושות ביד שאינה קיימת כאשר הוא מגרד את הלחי שלו באותו צד.

תרשים המתאר את האיזורים בקליפת המוח התחושתית האחראים על איזורי גוף שונים.

כאבי גדם ממוקמים בגדם – חלק הגוף השארי – שעדיין קיים. לעיתים קרובות כאב זה הוא בעל מאפיינים של כאב עצבי  – שורף , דמוי זרם חשמלי , ויש אלודיניה בגדם (רגישות בה מגע קל גורם לתחושת כאב). לעיתים כאב הגדם ממוקם בצלקת הניתוחית. הכאב ממוקם לעיתים באופן שטחי בגדם ולעיתים עמוק בגפה השאריתית. בחלק מהמקרים מקור הכאב הוא בנוירומה. הנוירומה נמצאת בקצה העצב שנחתך במהלך קטיעת הגפה. הנוירומה מכילה קצות עצבים לא תקינים שגדלו במקום ,כתוצאה מנסיון צמיחה מחדש לא מוצלח של העצב. בנוירומה יכול להיות כאב עז שמופק במגע או לחץ מקומי על האיזור. יש מקרים שמקור הכאב הינו בפרוטזה , כתוצאה ממנח לא תקין שלה , או לחץ מקומי על הגדם.

היחס אל כאבי פאנטום הוא כמו אל כל כאב עצבי ולכן התרופות המקובלות הן גבפנטין, ליריקה , אלטרול וכן ניתן לנסות אופיואידים , עירויי לידוקאין. לטיפול תרופתי בכאב גדם מנוירומה ישנה יעילות נמוכה יחסית . ישנה אפשרות לטיפול בנוירומות בהזרקות אל תוך הנוירומה או אבלציה – פגיעה/השמדה של הנוירומה בטיפול בגלי רדיו או בהזרקת חומר נוירוליטי כגון אלכוהול או פנול. בחלק מהמקרים ניתן לבצע ניתוח – לכריתת הנוירומה או "קבירה" שלה ברקמה על מנת שתהיה פחות רגישה למגע.

במטופלים אלו לעיתים קרובות מומלץ טיפול פסיכולוגי – להתמודדות עם הכאב והקטיעה. טיפולים נוספים שיכולים להקל על הכאב ועל ההתמודדות איתו – היפנוזה,  דמיון מודרך , ביופידבק,  טיפול קוגניטיבי – התהנהגותי. טיפול ייחודי לכאבי פאנטום הוא טיפול במראות – Mirror Therapy . בטיפול זה המטופל מכניס את הגפה הבריאה לתיבה שיוצרת אשליה שיש לו שתי גפיים  והוא מניע את יד הפאנטום. טיפול זה מנצל את הנטייה של המוח להעדיף קלט ראייתי על פני קלט תחושתי של מישוש. מטרתו היא להפחית ואף לבטל את הארגון מחדש של קליפת המוח התחושתית. יתרונו בפשטותו , ובטיחותו.

במטופלים עם כאב עצבי לאחר קטיעה שהינו חמור, וכרוני , כאשר כשלו האפשרויות הטיפוליות הקונבנציונליות קיימות אפשרויות טיפוליות נוספות כגון טיפול בקנביס רפואי , וטיפול בהשתלת אלקטרודות לגירוי חוט השדרה.

 

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.