מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב גב כרוני לאחר ניתוח עמוד שדרה מותני

הגורמים לכאב בתסמונת כשל ניתוח הגב הינם מגוונים - לעיתים מדובר על כאב ממקור של היצרות תעלת שדרה, לעיתים הכאב הוא ממקור של פגיעה עצבית  - כאב שרשי , ולעיתים מקור הכאב הוא המפרקים הפצטאליים  , ושרירי עמוד השדרה. פעמים רבות מדובר על שילוב בין כמה מקורות שונים לכאב , לדוגמא : כאב ממקור שרשי מקרין לרגל יחד עם כאב ממקור פצטאלי בגב עצמו. בהתאם לכך, המטופל לעיתים סובל מכאב בגב עצמו , לעיתים מכאב המקרין לאורך הרגל ולעיתים משילוב ביניהם.

בחלק מהמטופלים לאחר ניתוח בעמוד השדרה המותני ישנו כאב כרוני . לעיתים מדובר על כאב שנותר ללא שינוי או לא השתפר במידה מספקת למרות הניתוח. בחלק מהמקרים מדובר על כאב שהופיע לאחר הניתוח. מצבים אלו מוגדרים כתסמונת כשל ניתוח הגב התחתון : Failed back surgery syndrome – FBSS. התופעה הינה מורכבת ובנסיון לאתר גורמי סיכון לכאבים אלו, עלו 3 סוגים של גורמי סיכון:

    1. גורמים הקשורים במטופל וקדמו לניתוח : דכאון , חרדה, מצבים פסיכיאטריים אחרים , השמנת יתר , עישון, ומצב משפטי – תביעה שלא הסתיימה מול הביטוח וכדו'. מטופל עם ניתוחי גב נוספים בעברו – ככל שהיו יותר ניתוחים בעבר כך הסיכון גובר , והסיכוי להשיג הקלה על הכאב באמצעות ניתוח פוחת.
    2. גורמים הקשורים לניתוח עצמו : ניתוח בגובה שאינו הגובה שגרם לסימפטומים או ניתוח בגובה אחד בעוד שלמטופל ישנה בעיה ביותר מגובה אחד. לעיתים האבחנה של הגורם לכאב (ובעקבותיה האבחנה באיזה גובה צריך לנתח) אינה החלטה פשוטה. כמו כן , בניתוח ישנו סיכון לפגיעה בעצב שיכולה לגרום בהמשך לכאב.
    3. גורמים הקשורים לתקופה שלאחר הניתוח : היצרות תעלת השדרה שמתפתחת בגובה נוסף, הצטלקות בתעלת השדרה , או חוסר יציבות של עמוד השדרה שנגרם עקב הניתוח. יתכן מצב שבו שחרור הלחץ על גובה אחד בניתוח, יוצר עומס על גובה אחר סמוך, וכך נוצרת בעיה נוספת בעמוד השדרה , שגורמת לכאב חדש.

הגורמים לכאב בתסמונת כשל ניתוח הגב הינם מגוונים – לעיתים מדובר על כאב ממקור של היצרות תעלת שדרה, לעיתים הכאב הוא ממקור של פגיעה עצבית  – כאב שרשי , ולעיתים מקור הכאב הוא המפרקים הפצטאליים  , ושרירי עמוד השדרה. פעמים רבות מדובר על שילוב בין כמה מקורות שונים לכאב , לדוגמא : כאב ממקור שרשי מקרין לרגל יחד עם כאב ממקור פצטאלי בגב עצמו. בהתאם לכך, המטופל לעיתים סובל מכאב בגב עצמו , לעיתים מכאב המקרין לאורך הרגל ולעיתים משילוב ביניהם.

איור זה מדגים את אחד מניתוחי הגב הנפוצים - למינקטומיה , בו מסירים את החלק אחורי של החוליה על מנת לשחרר לחץ על תעלת השדרה ו/או תעלת שרש העצב.

טיפול שמרני בכאב גב כרוני לאחר ניתוח כולל פיזיותרפיה וטיפול תרופתי בהתאם לסוג הכאב ממנו סובל המטופל. באם המטופל סובל מכאב עצבי יש להתאים טיפול תרופתי נוגד כאב עצבי. טיפול בהזרקות לעמוד השדרה יכול להתאים באם מזוהה סיבה ספציפית שניתנת לטיפול פולשני. לדוגמא : באם המטופל סובל מכאב עצבי שרשי – ניתן להזריק סטירואידים וחומרי הרדמה מקומית לשרש העצב ולטפל בו באמצעות גלי רדיו , באם הוא סובל מכאב ממקור פצטאלי ניתן לטפל על ידי הזרקות וטיפול בגלי רדיו ל  medial branchesוכן הלאה.

במטופלים עם כאב חמור , כרוני , לאחר ניתוח עמוד שדרה,  בהן כשלו האפשרויות הטיפוליות הקונבנציונליות קיימות אפשרויות טיפוליות נוספות כגון טיפול בעירויים תוך ורידיים של לידוקאין ומגנזיום , טיפול בקנביס רפואי , וטיפול בהשתלת אלקטרודות לגירוי חוט השדרה. היעילות של השתלת אלקטרודה לגירוי חוט שדרה גבוהה יותר כנגד כאב מקרין לרגליים מאשר לכאב בגב עצמו.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.