מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

כאב בעצם הזנב

כאב בעצם הזנב נובע לעיתים מחבלה , בדרך כלל בנפילה לאחור, על הישבן. כאב כרוני בעצם הזנב יכול להיגרם עקב מיקרו-טראומה חוזרת כגון תנוחת ישיבה לא תקינה , ופעילויות ספורטיביות כגון רכיבה על אופניים , נהיגת שטח. בשל הבדלים אנטומיים , נשים נוטות לסבול מכאבי עצם הזנב יותר מגברים.

עצם הזנב  – coccyx  , היא החלק התחתון ביותר של עמוד השדרה. כאב בעצם הזנב – coccydynia הינו כאב אשר מורגש באיזור הנמצאת מעט אחורית לפי הטבעת. כאב בעצם הזנב נובע לעיתים מחבלה , בדרך כלל בנפילה לאחור, על הישבן. כאב כרוני בעצם הזנב יכול להיגרם עקב מיקרו-טראומה חוזרת כגון תנוחת ישיבה לא תקינה , ופעילויות ספורטיביות כגון רכיבה על אופניים , נהיגת שטח. בשל הבדלים אנטומיים , נשים נוטות לסבול מכאבי עצם הזנב יותר מגברים. בנשים עלול להתפתח כאב בעצם הזנב לאחר לידה. ניתן להדגים מצבים של שבר בעצם הזנב באמצעות צילום רנטגן. ניתן להדגים בהשוואה בין צילום בישיבה ועמידה , מצבים כגון תנועתיות יתר של עצם הזנב.

כאב עצם הזנב מחמיר בישיבה. בבדיקה גופנית ניתן להתרשם מרגישות מקומית במישוש האיזור. במקרים בהם אין רגישות מקומית או גורם סיכון להתפתחות כאב מעצם הזנב יש לבחון אפשרויות אבחנתיות אחרות כגון כאב המקרין ממבנים אחרים באגן או בעמוד השדרה אל איזור עצם הזנב.

בשלב החריף, לאחר חבלה של עצם הזנב מומלץ על התאמת תנוחת ישיבה וטיפול תרופתי נוגד דלקת. כאשר ישנם כאבים כרוניים חמורים ניתן להזריק לאיזור סטירואידים וחומרי הרדמה מקומית.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.