כאבי גב תחתון עקב פריצת דיסק

כאבי גב תחתון ללא הקרנה, שמקורם בבעיית דיסק, נחשבים לרוב לכאבים מכאניים שקל לטפל בהם באמצעות פיזיותרפיה. כאשר כאבי הגב התחתון מופיעים עם הקרנה זה מעיד על מעורבות ופגיעה עצבית.

הטיפול ברפואה מערבית הוא בדרך כלל תרופתי. ברפואה המערבית בדרך כלל מומלץ על טיפול שמרני של משככי כאבים ופיזיותרפיה. כאב זה נקרא כאב סכיאטי על שם העצב הסכיאטי שיוצא מאזור הגב התחתון ומעצבב את הרגליים.

פריצת דיסק היא פגיעה חוזרת ונשנית הנגרמת לדיסק בין חולייתי בעמוד השדרה. זה קורה כאשר אתה נושא משקול כשהגב במצב לא נכון. תפקיד סחוסי עמוד השדרה הוא לבלום זעזועים בין חוליות עמוד השדרה. סחוסים אלה בנויים, בדומה לבצל, משכבות של קרומים, המאגדים ביניהן נוזל בעל צמיגות גבוהה. אם הלחץ בין החוליות בעמוד השדרה שלך גבוה מדי, הקרום הפנימי ביותר של הדיסק שלך נקרע. מצב זה מכונה "פריצת דיסק".

לעומת זאת, כאשר החלק הרך אינו פורץ את הטבעת הסיבית שמסביבו אלא רק דוחף אותה, נגרמת תופעה שמכונה בלט דיסק. ככל שהבלט יותר גדול יש לזה משמעות לגבי הגברת הלחץ על עמוד השדרה, והתוצאה היא בד"כ יותר כאבים, ויותר מגבלה בתנועה.

טיפול בכאבי גב תחתון עקב בלט/פריצת דיסק

הטיפול בלייזר רך עשוי לסייע בהחלמה של רקמות ברמה התאית. הידרותרפיה מאפשרת למטופל לשאת משקל ולעודד תנועתיות. עבור אנשים רבים זוהי פעילות מהנה גם מהבחינה המנטלית – אשר לא ניתן להתעלם ממנה בתהליך ההחלמה. פריצת דיסק אצל אנשים נוטה להופיע לרוב משנות השלושים המאוחרות והלאה ללא הבדל דת גזע או מין כמובן.

טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות דיקור סיני

הרפואה המודרנית חלוקה בדעתה  וביחס שלה לדיקור סיני בהקשר של כאבי גב, וספציפית כאבי גב תחתון. דיקור סיני משמש לא פעם לטיפול בכאבי גב תחתון, אך יש מעט עדויות לתמוך או לשלול את הצורך בשימוש בו. סקירה שיטתית משנת 2016 מצאה שדיקור סיני יעיל בטיפול בכאבי גב תחתון כרוניים. סקירה משנת 2010 מצאה כי אין מספיק ראיות לתמוך בשימוש בדיקור סיני לטיפול בכאבי גב תחתון. ארגון הבריאות העולמי ממליץ שלא להשתמש בדיקור סיני לכאבי גב תחתון. מחקר אחר מצא שדיקור סיני היה טוב יותר מאשר דיקור מדומה לכאבים כרוניים בגב התחתון. שורה תחתונה? ככל הנראה שיש כאן אלמנט אינדיבידואלי. לחלק מהאנשים דיקור יכול לעזור מאוד. זה בעיקר עניין של לנסות כמה טיפולים ולבדוק את זה באופן אישי.