טיפול בכאבים כרוניים

כאבים כרוניים לעומת כאבים אקוטיים

כאב אקוטי (חריף) מגיע לעתים קרובות כתגובה לגירוי מזיק, כגון נזק לרקמות מפציעה, דלקת או כאב דנטלי. כאבים אקוטיים/חריפים הם לרוב כאבים חזקים ובעלי טווח קצר, כלומר שיש להם התחלה ויש להם סוף גם אם ניתן לייחס להם אופי מתמשך או שהם פשוט מגיעים וחולפים יחסית במהירות. עוצמת הכאב החריף תשתנה בהתאם לגיל המטופל וחומרת הפציעה. כאב כרוני הוא מצב ארוך טווח, שאינו תוצאה של גירוי מזיק. כאב כרוני הוא כאב שלא תמיד זוכרים מתי החל ולא תמיד ידועה הסיבה הברורה להופעתו. זהו כאב מורכב שיכול לנבוע משלל סיבות, כולל פציעה פיזית, מחלות או אפילו מתח נפשי. ללא קשר לסיבה, חשוב לדעת אילו סוגי כאב כרוני קיימים וכיצד לנהל אותו בצורה הטובה ביותר. כאבים כרוניים לעיתים מחמירים ועוצמתם מתגברת ולעיתים הם נרגעים לתקופות וחוזרים במחזוריות של כל מספר ימים, שבועות, חודשים או שנים.

הטיפול יכול לאפשר לך לחזור ולבצע פעולות מסוימות שלא הצלחת לעשות קודם לכן ובמקרים מסוימים, זה יכול אפילו לגרום לכאב שלך להיעלם. המבוגרים בינינו בוודאי מכירים את הבדיחה העצובה: "אם התעוררת בבוקר וכלום לא כואב לך, כנראה שלא התעוררת." או "אם כואב לך הראש – תגיד תודה שיש לך ראש". באופן כללי הכאב לא מבחין בין אדם צעיר לאדם מבוגר. כלומר, הכאב אינו מבוסס גיל ואינו מגיע אוטומטית עם הזדקנות הגוף. מצד שני זה נכון שמגיל מסוים עולה הסיכון לפתח מחלות כמו דלקת פרקים המלוות בכאבים משמעותיים

איך להבדיל בין כאב כרוני לכאב אקוטי

מעבר למובן מאליו (משך הכאב) – כדי להבין אם הכאב שלך הוא כרוני או אקוטי, חשוב קודם כל לזהות את נקודת המוצא. לרוב מדובר על כאב בגב, בצוואר, בברכיים או בכתפיים. כאב זה עלול להקרין לאזורים אחרים בגוף. כדי לעזור למי שסובל מכאבים, אנשים צריכים להתמקד בשורש הבעיה. רק כשהם מתקנים את הבעיה יש תקווה שהגוף שלהם ירפא את עצמו. תרופות שעשויות להתאים כוללות אצטמינופן, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות המשמשות לטיפול בכאב קל עד בינוני, אספירין ונגזרותיו שמשמשות לטיפול בכאב קל-בינוני, בעיקר על רקע של דלקת.

כיום, ישנן המון שיטות טיפול וטכניקות שונות לשיכוך כאבים שפועלות היטב ביחד. כחלק מאסטרטגיית ניהול הכאב שלהם, חולים עם כאב כרוני מקבלים כלים מועילים המאפשרים להם להתמודד תוך שאיפה להסיר את מקור הכאב או להפחית את עוצמתו. במסגרת הטיפול, המטופל לומד כיצד לנוע באופן שיעזור למזער את כאביו. זה גם אמור למנוע מהמצב להחמיר, וזה חשוב למי שנאלץ לחיות עם כאב כרוני. בנוסף, דיבור על כאב כרוני יכול להביא להקלה רגשית המלווה בהפחתת הכאב. זה עוזר להקל על המצוקה הפיזית מנושא הכאב. פגיעה פחותה בבריאותך הנפשית והפיזית יכולה להוביל לפחות מתח וחרדה, מה שעשוי להשפיע עליך בטווח הארוך. אחת הפגישות הראשונות של מטופל במרפאת כאב פרטית צריכה להיות מוקדשת להיכרות עם מטופליו. חשוב לברר איך הם מרגישים, מה עלול לגרום לזה ומה הסיכוי שיש סיבות אחרות לכאב והתשישות שלהם.

למרות שהתפיסה הכללית ברפואה היא לטפל בגורם ולא בסימפטום, רפואת הכאב מטפלת בתסמין  כלומר בכאב. לכן לא פעם המטפלים נתקלים בקושי רב להעלים לגמרי את הכאב ולהוביל להחלמה מלאה מכיוון שהגורם לכאב הכרוני הוא מצב רפואי לא תקין שלעיתים דורש ניתוח ולעיתים לצערנו אף אינו בר תיקון.

בכל מקרה חשוב לציין שהעובדה שאתה חש כאב אינה בהכרח מעידה על נזק לרקמות של הגוף, משום שהמוח לעיתים מפרש לא במדויק את האותות שהוא מקבל ממערכת העצבים. אבל הכאב הוא מסר שכדאי להתייחס אליו. ברוב המקרים באמצעות הכאב, המוח מתריע על בעיה גופנית המצריכה תשומת לב ודורשת טיפול. לעיתים הכאב יכול להיות בלתי פוסק ומעיק עד שהוא הופך להיות ממש מעצבן – כשזה המצב כדאי לעשות משהו בנידון. כאב אולי נראה כמו דבר מסובך להבנה, אבל זה באמת די פשוט. כאב הוא סימפטום שעוזר לנו לדעת שמשהו לא בסדר בגוף שלנו ומאיץ בנו לתקן אותו בהקדם האפשרי. בניגוד לגירויים תחושתיים אחרים, כאב הוא גירוי שכמעט ואין אפשרות להתרגל אליו – הגוף בנוי כך שהכאב ימשיך להציק, עד שמקורו ייעלם.

לכאב כרוני יש השפעה משמעותית על חיי היומיום. אמצעים פשוטים להקלה על כאבי ראש, כמו נטילת אקמול או אופטלגין, יכולים לעזור עם תסמינים שכאלו.

סוגים שונים של כאבים כרוניים, בעיקר כאבי מפרקים וגב, הופכים קשים יותר או פחות בהתאם למצבו הכללי של הגוף וליכולת לנהל נכון את העומסים המופעלים על נקודות שונות בגוף. למשל כאשר לילדינו יש הפרעת קשב וריכוז אנו צריכים להיות קשובים לעולם הרגשי שלהם. הפרעת קשב וריכוז בילדים עלולה לגרום לכל ילד לחוש מתח וחרדה אשר בתורם גורמים לכאבי ראש כרוניים או כאבי בטן או הפרעות שינה. שימת לב לקושי של הילד או ה ולמימד הרגשי של הקושי יעזור לו להרגיש טוב יותר. כשיש חלק בגוף שכואב לנו אנחנו צריכים לבדוק מה מקור הכאב. כאב ראש למשל יכול להיות סימן לבעיות בריאות רבות משפעת ועד כאב שיניים או חלילה סרטן.

כאב כרוני יכול להיות קשה להתמודדות. אבל אם לוקחים בחשבון את כל המאפיינים השונים האלה – ומנסים למצוא טיפול שמתאים לכם אישית – אפשר לטפל בכאב ואין צורך לוותר. בנוסף, אם זה לא עובד, לא סוף העולם, צריך להמשיך הלאה למציאת הטיפול המתאים.