מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

היצרות תעלה השדרה המותנית

הסימפטום האופייני של היצרות תעלת השדרה הוא "צליעה נוירוגנית" - כלומר הגבלה בהליכה הנגרמת כתוצאה מהלחץ על שרשי העצב. למטופלים יש הגבלה בהליכה ולאחר מרחק מסויים של הליכה הם נאלצים לעצור בשל כאב. מטופלים אלו חווים בעיקר חולשה , ירידה בתחושה וכאב בעיקר ברגליים (אך גם בגב התחתון) המחמירים בהליכה.

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.

שק השדרה שבתכו נמצאים שרשי העצב, תחום על ידי רצועות , מבנים גרמיים – גוף החוליה והטבעת האחורית של החוליה וכן הדיסק הבין חולייתי.

 

היצרות תעלת השדרה היא מחלה המופיעה בדרך כלל באנשים מבוגרים , מעל גיל 60. ההיצרות נגרמת בדרך כלל על ידי ניוון משולב של המבנים בעמוד השדרה התוחמים את תעלת השדרה כולל בלטי דיסק , עיבוי של המפרקים הפצטאליים ועיבוי הרצועות . ישנם מקרים בהם יש היצרות מולדת של תעלת השדרה . במקרים אלו גם שינויים נווניים יחסית קלים יובילו להיצרות יותר משמעותית של חלל התעלה. היצרות תעלת השדרה יוצרת לחץ על שרשי העצב העוברים בתעלה וגורמת לסימפטומים.

הסימפטום האופייני של היצרות תעלת השדרה הוא "צליעה נוירוגנית" – כלומר הגבלה בהליכה הנגרמת כתוצאה מהלחץ על שרשי העצב. למטופלים יש הגבלה בהליכה ולאחר מרחק מסויים של הליכה הם נאלצים לעצור בשל כאב. מטופלים אלו חווים בעיקר חולשה , ירידה בתחושה וכאב בעיקר ברגליים (אך גם בגב התחתון) המחמירים בהליכה. הסימפטומים מערבים ברוב המקרים את שתי הרגליים , לעיתים לאורך כל הרגל ולעיתים רק לאורך חלק מהרגל. ברוב המקרים עמידה ממושכת יכולה גם לגרום להופעת הסימפטומים , וכיפוף קדימה או שפיפה מקלים על הסימפטומים. מטופלים רבים מרגישים כאב רק כאשר הם בפעילות ואינם מרגישים כאב במנוחה. בדרך כלל התפתחות הסימפטומים היא איטית והדרגתית לאורך שנים.  

ניתן לאבחן היצרות תעלת השדרה באמצעות בדיקות הדמיה – CT , MRI . הגובה השכיח ביותר להיצרות התעלה המותנית הוא L4-L5 ואחריו שכיחה היצרות בגבהים L5-S1 ו L3-L4. יש לציין כי היצרות תעלת השדרה שמודגמת בהדמיה לא תמיד גורמת לסימפטומים ויכולה להיות ממצא מקרי ללא משמעות קלינית. לפי מחקרים שונים קיימת היצרות של התעלה בעד 20-30% מהאוכלוסיה מעל גיל 60. כמו כן אין מתאם בין חומרת ההיצרות בהדמיה לבין חומרת הסימפטומים שחווה המטופל. תיתכן היצרות בינונית עם הגבלה חמורה בהליכה  , כאבים והפרעה תחושתית ומוטורית ברגליים ומצד שני תיתכן היצרות בינונית או אפילו קשה בהדמיה במטופל שמדווח שהוא אסימפטומטי.

ראשית חשוב להדגיש כי למרות שהיצרות תעלת שדרה עלולה לגרום להגבלה בהליכה – מנוחה מתמדת וחוסר פעילות יגרמו להחמרת המצב . חוסר תנועה גורם לנוקשות בגב התחתון ועלול לגרום להתפתחות כאבי גב פצטאליים וכן להחלשה של שרירי הגב והגפיים מה שיוביל לבעיות נוספות. פעילות מתאימה יכולה להיות רכיבה על אופני כושר או פעילות במים.

אין ראיות ליעילות של טיפולים תרופתיים לשיכוך כאב או של הזרקות לחלל האפידורלי במטופלים עם היצרות תעלת השדרה המותנית. הזרקות אלו יכולות לשמש להקלה זמנית בלבד על החמרה של הסימפטומים.

מטופלים הסובלים מכאבים חזקים וסובלים מהגבלה תפקודית משמעותית צריכים לפנות להתייעצות עם אורתופד/נוירוכירורג מומחה לניתוחי עמוד שדרה לצורך החלטה על אפשרות של ניתוח לשחרור התעלה. בדרך כלל מדובר על מצב כרוני עם מגבלה בהליכה – ועל סימפטומים שנותרים קבועים ללא שינוי לתקופות ארוכות . במקרים נדירים בהם מופיעה חולשה מתקדמת באופן מהיר של הרגליים עם הפרעה תחושתית באיזור פי הטבעת  , איברי המין יש צורך לפנות מיידית למיון לצורך ניתוח דחוף לשחרור הלחץ על תעלת השדרה.

לחץ להגדלה

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאים הקשורים אילכם

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.