מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

בוטרנס - BUTRANS

בוטרנס היא תרופה לשיכוך כאב כרוני במדבקה . היא מתאימה לטיפול בכאבים כרוניים ממקור של מערכת שלד שריר. בוטרנס נחשבת לתרופה עם פרופיל בטיחות גבוה , כלומר - סיכון מופחת לתלות והתמכרות וסיכון מופחת לדיכוי מערכת הנשימה וסיכון נמוך יחסית לתופעות לוואי כגון סחרחורות, חוסר שווי משקל וישנוניות ויכולה להתאים לטיפול בקשישים.

בוטרנס היא תרופה לשיכוך כאב כרוני במדבקה. התרופה מתאימה לטיפול בכאבים כרוניים ממקור של מערכת שלד שריר , כגון כאבי גב תחתון מכאניים, כאבי מפרקים . החומר הפעיל בתרופה הוא בופרנורפין . בופרנורפין פועל על קולטני האופיואידים בצורה עדינה. אופיואידים הם חומרים הדומים למורפיום – שבטיפול בהם ישנם סיכונים כגון תלות , התמכרות , דיכוי נשימה , סחרחורת , טשטוש , חוסר שווי משקל , ישנוניות. לבוטרנס בשל פעולתו העדינה יותר , ישנו סיכון מופחת לתלות והתמכרות וסיכון מופחת לדיכוי מערכת הנשימה. בטיפול בבוטרנס יש סיכון נמוך יחסית לתופעות לוואי כגון סחרחורות, חוסר שווי משקל וישנוניות והיא נחשבת לתרופה המתאימה לטיפול בקשישים.

במתן בוטרנס התרופה אינה עוברת במערכת העיכול , בשונה מרוב התרופות , הנספגות אל מערכת הדם דרך מערכת העיכול, בבליעה. דרך המתן של בוטרנס היא טרנס-דרמלית – דרך העור. בכך יש לבוטרנס יתרון בכמה מצבים והיא יכולה להיות אפשרות מועדפת במטופלים עם קשיי בליעה או בעיות במערכת העיכול. עשויה להיות עצירות כתופעת לוואי עם מתן בוטרנס אך כנראה , שפחות מאשר במתן תרופות אחרות הפועלות על קולטני האופיואידים. יתרון נוסף של בוטרנס הוא שפינוי התרופה אינו תלוי בכליות ולכן אין מניעה לחולי מחלת כליות כרונית ליטול בוטרנס.

את מדבקת הבוטרנס מקובל להדביק באיזור הכתף או השכמה . אין צורך להדביק את התרופה בסמוך למקום הכאב . התרופה נספגת מהעור ויוצרת מאגר תת עורי סמוך למקום ההדבקה. החומר הפעיל נספג ממאגר זה אל זרם הדם וכך מגיע אל מערכת העצבים ומביא לשיכוך כאב.  יתרון נוסף של בוטרנס הוא צורת הפעולה הרציפה שלה מסביב לשעון עקב השחרור התת עורי, מה שיכול להפחית תופעות לוואי וכן לתת מענה לכאב לכל אורך שעות היממה. יש לציין שבפעם הראשונה שמשתמשים בתרופה, תחילת הפעולה תהיה רק תוך 12-24 שעות מרגע ההדבקה . גם הפסקת הפעולה תתרחש באופן הדרגתי תוך 12-24 שעות מרגע הסרת המדבקה . על המטופל להימנע מחימום של איזור המדבקה (לדוגמא – אסור להניח בקבוק חם ישירות מעל המדבקה). חימום ישיר של המדבקה גורם לתרופה להשתחרר מהר יותר ולהיספג מהר יותר לגוף. אין מניעה מלהרטיב את המקום במקלחת או בשחיה בבריכה וכדו'.

תוכנית אופיינית לעליה במינון בוטרנס באופן הדרגתי :

להתחיל עם מדבקה של 5 מק"ג , פעם בשבוע . במידת הצורך , אם אין תופעות לוואי – ניתן לעלות במינון לאחר כשבוע-שבועיים למדבקה של 10 מק"ג.

במידה ואין כל תופעות לוואי ויש צורך בעליה מהירה יותר במינון – ניתן כבר לאחר 3-4 ימים להסיר את מדבקת ה 5 מק"ג ולעלות למדבקת 10 מק"ג.

בהמשך במידת הצורך ניתן לשקול עליה באופן דומה  , כל שבוע, ל 15 מק"ג לשבוע ואז ל 20 מק"ג כטיפול קבוע.

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.