מוטה גור 4, פתח תקווה

(קומה 9) מרפאת שר״פ פלוס

‎073-370-0700

בין השעות 08:00-22:00

ימי רביעי

16:00-21:00

אלטרול ונורטילין

אלטרול ונורטילין הן תרופות השייכות למשפחת הטריציקליים. תרופות אלו יעילות להקלה על כאב עצבי וכן על כאבי ראש מסוגים שונים כגון מיגרנה וכאב ראש מסוג TENSION . תרופות אלו יכולות להועיל גם כנגד כאב מיופציאלי וכן בהקלה על סימפטומים שונים של פיברומיאלגיה.

אלטרול – אמיטריפטילין , ונורטילין – נורטריפטילין הן תרופות השייכות למשפחת הטריציקליים. מזה עשרות שנים ידוע שתרופות אלו , אשר פותחו במקור כתרופות נוגדות דיכאון וחרדה , יעילות להקלה על כאב עצבי וכן על כאבי ראש מסוגים שונים כגון מיגרנה וכאב ראש מסוג TENSION . תרופות אלו יכולות להועיל גם כנגד כאב מיופציאלי וכן בהקלה על סימפטומים שונים של פיברומיאלגיה.

מנגנון הפעולה העיקרי של הטריציקליים הוא עיכוב של ספיגה מחדש של מוליכים עצביים חשובים – סרוטונין ונוראפינפרין בקצות העצב. המחקר הראה כי לתרופות אלו ישנה פעולה נוגדת כאב ללא קשר להשפעתן כנגד דיכאון וחרדה.

לא ברור לגמרי כיצד תרופות אלו גורמות להפחתת כאב, אך ההשערה המקובלת היא שפעולתן היא דרך הגברת פעילות מסלולי דיכוי כאב "יורדים". אלו מסלולים עצביים שמתחילים בגזע המוח ומסתיימים בחוט השדרה. כאשר מסלולים אלו פועלים ישנו דיכוי של העברת אותות הכאב מהגוף אל המוח וכך המטופל חווה פחות כאב ורגישות למגע המאפיינת כאב עצבי. ישנם מומחים הטוענים כי השפעתם העיקרית של חומרים אלו נגד כאב עצבי אינה דרך המסלולים הנ"ל, אלא על ידי חסימת תעלות יונים במעטפת תאי העצב.

תרופות אלו פועלות במערכת העצבים גם בדרכים נוספות , מישניות – בין השאר , על ידי חסימת קולטנים לאצטיל כולין והיסטמין. חלק מתופעות הלוואי של תרופות אלו נובעות מהשפעתן על קולטנים אחרים. תופעות לוואי שכיחות בתרופות אלו עלולות להיות – ישנוניות, יובש בפה, עצירת שתן , עצירות , עליה במשקל וירידה בלחץ הדם בעמידה.

על מנת לנסות למנוע ולמזער את תופעות הסיכון לתופעות לוואי , מקובל להתחיל את התרופה במינון הנמוך ביותר האפשרי . בדרך כלל מדובר על 10 מ"ג באלטרול. העליה במינון צריכה להיות הדרגתית וזהירה מאד , כל שבוע – שבועיים להוסיף כ 10 מ"ג. לעיתים המינון הנדרש להקלה על כאב עצבי או כאבי ראש,  הוא יחסית נמוך – 25 מ"ג בלבד. לעיתים יש צורך להגיע למינון גבוה יותר של 75-100 מ"ג. המינון המקסימלי האפשרי – 150 מ"ג ליממה.

מומלץ ליטול אלטרול / נורטילין, בשעות הערב המוקדמות , כ 12 שעות לפני שעת היקיצה המתוכננת למחרת , על מנת להפחית תופעות לוואי. לדוגמא – מטופל שנוהג להתעורר ב 7:00 בבוקר, ייטול את התרופה סביב 19:00 כל ערב. את התרופה נוטלים במנה אחת , פעם אחת ביום, גם במינונים הגבוהים.

המבנה הכימי של אלטרול ונורטילין דומה , אך ישנם הבדלים קטנים בין התרופות. ניתן להתאים את הטיפול בטריציקליים למטופל לפי בעיות נוספות כגון דיכאון , חרדה או קשיי שינה, באם הינו סובל מהן בנוסף לכאב. לאלטרול יש אפקט מרדים יותר משמעותי , וכן אפקט נוגד חרדה ולכן מתאים יותר למטופלים עם קשיי שינה. לנורטילין יש פחות אפקט מרדים ואפקט נוגד דכאון יותר טוב מאלטרול . יש לציין שאלטרול ונורטילין הן תרופות המקובלות לשיכוך כאב עצבי , מיגרנות וכאבי ראש נוספים וכן לטיפול בסימפטומים של פיברומיאלגיה – גם במקרים בהם אין דכאון וחרדה נלווים .

המאמרים האחרונים

עקבו אחרינו לקבלת מידע עדכני בנושאי כאב כרוני שונים

בהזרקה לחלל האפידורלי – המטרה היא להביא סטירואידים  , שהינם נוגדי דלקת חזקים , ישירות לשרש העצב הסובל והנתון בתהליך דלקתי.

תסמונת כאב איזורי מורכב  – Complex regional pain syndrome (CRPS) , היא תסמונת כאב כרונית  , המערבת בדרך כלל יד או רגל….

בתעלת השדרה המותנית עוברים שרשי העצב אשר מוליכים תחושה ושולטים בהנעת הרגליים ובסוגרי השתן והצואה.